Избори
Čeněk Pýcha, Josef Řídký, Václav Sixta, Ilana Hartikainen (Institute for the Study of Totalitarian Regimes)
Продължителност: 45 мин.
Педагогически цели:
- Учениците сравняват и анализират различни образи и форми на изборите от периода на държавния социализъм;
- Учениците се запознават с факта, че съществува опасността изборите да бъдат обект на злоупотреби и те да бъдат използвани като инструмент за пропаганда;
- Учениците са в състояние да назоват и характеризират естеството на изборите по времето на държавния социализъм.
Урокът представя цялостен поглед върху темата за изборите по време на държавния социализъм. Невъзможността за избор в политическата сфера (било то по време на самите избори, или поради директно залегналата в Конституцията ръководна роля на Чехословашката комунистическа партия – ЧКП) ограничава свободата на гражданите, и така се превръща в една от определящите характеристики на предходния режим. Това е факт независимо от това, с какъв термин ще наречем режима – дали тоталитарен, пост-тоталитарен, репресивен, диктатура на партията и др. Най-вече за учениците, чиято възраст се доближава до възрастта, на която ще получат право на глас, вероятно би било интересно да се сравни и как ще гласуват самите те и как са гласували техните родители, баби и дядовци. Въпреки привидното сходството на акта (знамена, гербове, училища и др.) учениците би следвало да да разберат основно, че по същество изборите не са били никакви избори, защото е можело да се избира само единната избирателна листа на Националния фронт. Това е де факто просто друго наименование на избирателна листа на Комунистическата партия. Исторически името възниква още по време на войната като наименование на общата кандидатска листа на всички партии, които по този начин демонстрират националното единство. Част от НФ е и ЧКП. По исторически причини партията участва в изборите тъкмо с това наименование – хората трябвало да избират не само представителите на комунистическата партия, а всенародния избирателен списък на всички организации.
Основната цел на урока е да се обсъди основно въпросът за какво всъщност са служили такива избори? Упражняването на правото на глас е бил задължителна проява на лоялността на гражданите към управляващия режим. Ключът към отговора се крие предимно в разпознаването на показността на изборите. Ето защо урокът е построен върху материали от различни периоди, съдържащи препратки към социалния призив, свързан с изборите (предизборните плакати от 50-те години), или към изборите като социален ритуал (фотоматериалите и съвременният филмов материал).
Анализът на източниците, свързани с изборите, би следвало да доведе до повишаване на медийната грамотност на учениците, а с нея и до подготовка за встъпването на учениците в гражданския живот (собственото им участие в избори). Дискусията за криворазбрания характер на изборите в периода на държавния социализъм може да допринесе също за укрепване на основната представа за демократичните принципи, свързани с изборите.