2. světová válka a socialismus: vztah mezi náboženstvím a státem
Benjamina Karić, Eli Tauber (Haggadah Sarajevo, assossiation for preserving and promoting Jewish culture and tradition)
Délka: 30 minut
Pedagogické zaměření – cíl
- Studenti analyzují různé fotografie z období státoprávního vývoje Bosny a Hercegoviny a na základě těchto fotografií interpretují postavení židovské obce.
- Antisemitská propaganda v období 2. světové války nabízí prostor pro srovnání společenského života Židů v období socialismu a v období 2. světové války.
- Studenti se dozvědí o postavení Židů po 2. světové válce – překonávají tak předsudky týkající se svobody náboženského vyznání – na základě fotografií oslav svátků.
- Poté, co žáci získají tyto informací, budou schopni porovnat postavení Židů během 2. světové války a po jejím skončení.
Jak kdysi uvedl jeden spisovatel, Židé jsou pravděpodobně národem, který již zažil vše a který si zároveň vše zapamatoval. V období historického revizionismu je každá stránka věnovaná historii Bosny a Hercegoviny dokladem toho, že uchovávání vzpomínek na minulost slouží také k zachování povědomí o historickém charakteru dané země. Příběh Židů z Bosny a Hercegoviny je příběhem jedné evropské země a příběhem jednoho národa, který je součástí jejích dějin. Modelová lekce se věnuje postavení Židů v kontextu státoprávního vývoje Bosny a Hercegoviny.
První část zkoumá období 2. světové války, tj. období let 1941 až 1945, a věnuje se v prvé řadě situaci, v níž se Židé ocitli po vypuknutí války. Soustředit se bude na dobovou antisemitskou propagandu. Léta, kdy byla Jugoslávie okupována nacisty, představovala pro židovskou obec období utrpení a strachu. Před tím, než se Hitler v Německu chopil moci, nebyl antisemitismus v Jugoslávii nikterak významný. Nicméně když byly v nacistickém Německu zahájeny systematické represe Židů, rozšířil se antisemitismus i v Jugoslávii. Po vypuknutí války se jugoslávská vláda snažila vyhovět Německu a v říjnu 1940 vydala dva protižidovské zákony. První z nich omezoval počty Židů, kteří mohli studovat na gymnáziích a univerzitách. Druhý pak zakazoval Židům kupovat a prodávat určité potraviny. Během holocaustu bylo zabito přibližně 66 tisíc jugoslávských Židů. Celkem zemřel za 2. světové války asi jeden milion Jugoslávců.
Druhá část se bude věnovat postavení Židů po konci 2. světové války. Po skončení války byl v Jugoslávii založen Svaz židovských spolků Jugoslávie, který měl koordinovat činnost židovských organizací a sdružení v poválečné federativní Jugoslávii. Jeho členy byly židovské organizace ve všech republikách Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Zvláštní část se bude věnovat každodennímu životu Židů v období po 2. světové válce. Oficiální politiku týkající se vztahů mezi jednotlivými etniky v tehdejší Jugoslávii dobře vystihoval slogan „Bratrství a jednota”. Politické vedení země propagovalo princip, že všechny jugoslávské národy si jsou rovny a žijí spolu ve federaci v mírovém soužití.
V ústavě z roku 1974 byla zakotvena rovná práva všech konstitutivních národů a menšin. Židovská obec, která zůstala v Jugoslávii, se starala především o židovské hřbitovy a o budování pomníků k uctění památky válečných obětí. Stejně jako tomu bylo v případě mnoha poválečných židovských obcí, také religiozita jugoslávských Židů po jejich návratu z táborů slábla. Židé v Bosně a Hercegovině (jakožto části Jugoslávie) měli povoleno slavit náboženské svátky a organizovat náboženská setkání v rámci židovských obcí (spolků). A ačkoliv byly náboženské obce nuceně uzavřeny (židovská humanitární organizace La Benevolencija, srbská kulturní, vzdělávací a vědecká organizace Osvěta, muslimská kulturní organizace Obrození), těšili se občané Bosny a Hercegoviny náboženské svobodě. Směli také pracovat ve státním sektoru. Modelová lekce se dále zabývá příkladem bosenského židovského podnikatele Emerika Bluma. Blum byl za 2. světové války (1941) zatčen a poslán do ustašovských koncentračních táborů, včetně tábora Jasenovac, z nějž v roce 1944 utekl. V roce 1951 založil podnik s názvem Energoinvest, kde také působil jako první ředitel. Jednalo se o největší podnik ve svém oboru v bývalé Jugoslávii, který měl sídlo v Sarajevu v Bosně a Hercegovině. Blum vedl Ministerstvo průmyslu a hornictví Bosny a Hercegoviny, byl ředitelem podniků Elektrobih a Elektrocentar, vedoucím inženýrem Svazu elektroenergetického průmyslu, generálním ředitelem Ředitelství pro elektroenergetiku na vládní úrovni v rámci Socialistické federativní republiky Jugoslávie, náměstkem ministra pro elektroenergetiku Socialistické federativní republiky Jugoslávie, předsedou výboru pro elektroenergetiku a od roku 1981 byl dva roky starostou Sarajeva.
Cílem je ukázat postavení náboženství v období socialismu na příkladu Židů v Bosně a Hercegovině. Období po 2. světové válce bylo pro Židy v Jugoslávii obdobím rozvoje a obnovy ve všech oblastech. Žáci na závěr srovnají postavení Židů ve dvou různých obdobích a ve dvou různých politických systémech (v letech 1941–1945 a po roce 1945). Žáci tak získají hlubší znalosti o historii Bosny a Hercegoviny a o různých systémech vlády. Je nutné, aby pochopili, že historie židovského národa v Bosně a Hercegovině není důležitá jen z pohledu jednoho národa – tato historie je také určujícím faktorem, který má vliv na životy všech lidí, kteří žijí na dotyčném území. Žáci také porozumí pojmům represe, holokaust a totalitní systém.