Aktivita 3: Výpovědi očitých svědků a diskuse
Délka: 20 minut
Rozdělení: ve skupinách
Studenti pracují ve skupinách (max. po 4), z nichž každá pracuje s jiným pramenem od očitého svědka. Všechny skupiny mají 5 minut na to, aby se seznámily s prameny a prodiskutovaly 2–3 otázky. Poté jeden student z každé skupiny shrne výsledky diskuse v dané skupině a obsah toho, co skupina přečetla, aby se celá třída seznámila s daným pramenem. Následně proběhne diskuse v rámci celé třídy.
Prameny:
Ze vzpomínek Mohammeda Uzunkışe:„Dvacátého šestého se lidé sešli před radnicí, ačkoliv to nebylo nijak organizované. Chtěli vědět, proč dochází k tomuto šílenství. Ale místo odpovědí nás začala rozhánět policie a hasiči. Stříleli na nás. Vedle mě někoho postřelili do nohy. Později se oběsil. Dozvěděl jsem se, že moji příbuzní byli zatčeni. Úřady nám začaly zabavovat pasy kvůli jejich výměně. Dál už si nic nepamatuju – snad několik hodin, nebo možná celý den. Nepamatuju si, co se stalo, ale ocitl jsem se ve stanu na sušení tabáku. Ležel jsem na zemi a plakal jsem a moje sestra do mě strkala. Strašně dlouho mě hledala. Plakal jsem, protože jsem byl zoufalý, že není v mých sílách nic změnit.“ Citováno dle: Istorijata, naselena s chora, sv. 1 – Rozhovory. Ed. Genka Markova, Rumjana Bratovanova aj. S. Gutenberg, 2005, str. 457.
Úkoly:
- Shrňte obsah dokumentu jednou větou.
- Jak úřady reagovaly na protesty?
- Jak chápe M. Uzunkışe tyto události?
Ze vzpomínek Zeynep Zafer: „[Tehdy] jsem byla na stáži na gymnáziu. Během první hodiny řekli dětem, že si musí […] změnit jména. I když jsem ten den neměla práci, záměrně jsem šla do školy. Učitelé nevěděli, že jsem Turkyně, kromě jedné učitelky, se kterou jsme spolupracovaly na hodinách literatury a u které jsem [tam] byla na stáži. Ta to věděla. V ten moment ale zrovna nebyla ve sborovně. Poslouchala jsem, co říkají… Ráno jsem šla ven. Říkala jsem si, že se podívám, co se děje v ulicích. Vstoupili už do [města] Šumenu… Ráno jsem vyšla brzy… Už jsem byla skoro u školy, když jsem potkala jednoho chlapce, který utíkal pryč. Zavolala jsem na něj: „Počkej, co se stalo, řekli ti to o tom jménu?“ On zavolal: „Běžte pryč!“ a utekl ze školy. Pak jsem z toho, co říkali ostatní učitelé, kteří byli celou věcí skutečně pobouřeni, pochopila, že to byl syn nějakého zubaře. Když učitel řekl žákům, že si musí změnit jména, odešel ze třídy na znamení protestu. Ostatní, kterým to řekli, zrovna pustili na oběd a já jsem na chodbě viděla dívky, jak pláčou. Řekla jsem jim turecky: „Proč pláčete? Běžte na autobus a jeďte domů, proberte to s rodiči. Tam se rozhodnete. Neznamená to přeci, že si budete měnit jména tady.“ „To je pravda,“ souhlasily. Nevěděly, co mají dělat, byly to koneckonců jen děti. Říkaly mi, že jim řekli, že si musí změnit jména. Citováno dle: Nasilie, politika i pamet. Komunističeskijat režim v Pirinska Makedonija = refleksii na savremennika i izsledovatelja. Ed. M. Gruev, V. Tepavičarov aj. S. Universitetsko izdatelstvo „Sv. Kliment Ochridski“, 2011, 622 s.
Úkoly:
- Shrňte obsah dokumentu jednou větou.
- Dokážete zdůvodnit reakci dětí a uvést důvod, proč jednaly, jak jednaly?
- Jak byste se v podobné situaci zachovali vy?
Přepis schůze řídících pracovníků Ministerstva vnitra, 4. ledna 1985 Soudruh D. Stojanov – ministr: ‚Soudruzi, popřejme si vše nejlepší do nového roku. Dovolte mi jménem mých kolegů, abych všem přítomným soudruhům a skrze vás i těm, kteří tu dnes nejsou přítomni, popřál do nového roku, popřál vám v prvé řadě zdraví, energii a optimismus, dobrou náladu a méně starostí. […] Před pár minutami jsem z legrace řekl, že ve [věznici] Belene je místa ještě dost. Nicméně vůdci, iniciátoři, podněcovatelé a narušitelé zákona to musí vědět. To je také první podnět, který zde vznáším, aby se po návratu každý okresní vedoucí – za přítomnosti zástupců státní bezpečnosti – tomuto problému věnoval. […] Soudruzi, ve světle nových okolností, ke kterým došlo, musíme provést nové agenturní operace. Vydělení 200 tisíc lidí vytváří nové klima, a to nejen ve [městě] Kardžali, nejen v těchto šesti okresech; vytváří to novou situaci v celé zemi.‘ Citováno dle: Proveždane na nasilstvenata vazroditelna kampanija sreštu turskoto nacionalno malcinstvo v Balgarija (23 dekemvri – 31 mart 1985). Dokimenti. Ed. V. Angelov, S. b.d. i. 2016. str. 68-94.
Úkoly:
- Shrňte obsah dokumentu jednou větou.
- Co chápe ministr jako hlavní problém?
- Jaká navrhuje opatření k vyřešení problému?
Informace týkající se práce orgánů Ministerstva vnitra ve věci obnovení veřejného pořádku v několika oblastech Varenského, Razgradského a Chaskovského okresu v období 20.–30. května 1989. „Kromě uvedených vážnějších a masových demonstrací, které zde byly zmíněny, došlo celkem k 71 podobným incidentům ve 30 městech a vesnicích a zúčastnilo se jich 52 700 lidí. Při střetech s agresivními davy došlo k útokům na ozbrojené složky a státní policii a k pokusům odzbrojit je, což si vyžádalo 6 mrtvých a 30 zraněných. K obnovení pořádku v důležitých zemědělských a jiných objektech bylo povoláno kromě sil Ministerstva vnitra také 9 033 členů motorizované policie a vnitřních složek na období jednoho měsíce mezi květnem a zářím 1989. Citováno dle: Protestite na turcite v Balgarija sreštu vazroditelnija proces 20 – 30 maj 1989, Ed. V. Angelov, Sofie, b.d.i. 2015, 125 s.
Úkoly:
- Shrňte obsah dokumentu jednou větou.
- Jak se o protestujících mluvilo v oficiální zprávě?
- Můžete uvést důvody pro konání státních orgánů a vysvětlit, proč jednaly, jak jednaly?
Otázky k diskuzi:
- Co říká tento pramen o daných událostech?
- Čí postoj představuje?
- Popište tři hlavní body/pocity/fakta, která na vás nejvíce zapůsobila.
- Jakým způsobem tento pramen ovlivnil vaše chápání a jak vás informoval o daných událostech?
- Je v tomto pramenu něco, co vám není jasné? Máte nějaké otázky ohledně jeho obsahu?