Volby
Čeněk Pýcha, Josef Řídký, Václav Sixta, Ilana Hartikainen (Institute for the Study of Totalitarian Regimes)
Délka: 45 minut
Pedagogický cíl:
- Studenti srovnávají a analyzují rozličné obrazy a podoby voleb v období státního socialismu.
- Studenti si osvojí znalost skutečnosti, že volby mohou být zneužity jakožto nástroj propagandy
- Studenti dokáží pojmenovat a charakterizovat povahu voleb za státního socialismu.
Lekce zpracovává komplexně téma voleb během státního socialismu. Nemožnost volby v politické sféře (ať již ve volbách, nebo v Ústavě přímo zakotvenou vedoucí úlohou KSČ) omezovala svobodu občanů, a je tak jednou z určujících charakteristik minulého režimu (nehledě na to, jakým termínem režim v konečném důsledku označujeme – jako totalitní, posttotalitní, represivní, stranickou diktaturu apod.) Zejména pro studenty, kteří se věkové blíží k volebnímu aktu může být zajímavé srovnání, jakým způsobem volili jejich rodiče a prarodiče a jak budou volit oni. Přes vnějškovou podobnost aktu – vlajky, státní znaky, školy apod. -, by mělo studenty zaujmout především to, že volby v podstatě žádnými volbami nebyly, protože bylo možné volit jen jednotnou kandidátku Národní fronty. (Národní fronta je de facto pouze jiný název pro komunistickou kandidátku. Historicky název vznikl ještě během války jako označení pro společnou kandidátku všech stran, které tímto demonstrovaly národní jednotu. Součástí NF byla i KSČ. Ta do voleb z historických důvodů vstupovala právě pod tímto názvem – lidé neměli volit jen komunisty, ale celonárodní kandidátku všech organizací.)
Cílem hodiny jak pak diskutovat především otázku, k čemu takové volby vlastně byly? Volební akt byl povinnou manifestací loajality občanů k vládnoucímu režimu. Klíč k této odpovědi vězí především v odhalení performativní roviny voleb. Proto jsme lekci postavili především na materiálech z různých období, jež odkazují ke společenskému apelu, který byl s volbami spojen (apelativní volební plakáty z 50. let), nebo k volbám jako společenskému rituálu (fotomateriály a současná filmová ukázka).
Analýza pramenů spojených s volbami by měla vést i ke zvyšování mediálních kompetencí žáků, a tím k přípravě na vstup do občanského života studentů (vlastní účast na volbách). Diskuze o pokrouceném charakteru voleb v období státního socialismu může vést i k upevnění základní představy o demokratických principech spojených s volbami.